6 padangų funkcijos

Padangos yra pagrindinis jūsų automobilio organas. Besiliesdamos su kelio danga jos turi įsibėgėti, pasukti, stabdyti nepriklausomai nuo kelio dangos, vairavimo stiliaus ir oro sąlygų. Taip pat suteikti vairuotojui ir keleiviams saugumo jausmą.

Padangos turi tiksliai vykdyti šešias pagrindines funkcijas, nuo kurių priklauso jūsų saugumas ir gerovė: laikyti, riedėti, vesti, perduoti, amortizuoti ir ilgai tarnauti.

Pagal taisykles padangos skirstomos į kamerines ir bekamerines.

1. Laikyti

Padanga laiko 50 kartų didesnį svorį nei savo, o per visą jos naudojimo laiką patiria daugiau nei 20 milijonų deformacijų. Be to, ji turi atlaikyti dideles apkrovas tiek įsibėgėjant, tiek stabdant.

2. Riedėti

Padanga turi išlaikyti savo eksploatacines savybes važiuojant bet kokio tipo keliu ir nuo -50 °C iki +50 °C besikeičiančioje temperatūroje. Siekiant išsaugoti efektyvumą ir sumažinti poveikį aplinkai, jos pasipriešinimas riedėjimui turi būti mažas.

3. Vesti

Padanga turi užtikrinti automobilio trajektorijos stabilumą visomis aplinkybėmis. Tai reiškia, kad ji turi nenukrypti ir atlaikyti šonines jėgas. Ši kokybė, be kita ko, priklauso nuo teisingo priekinės ir galinės ašies slėgio parinkimo.

4. Perduoti

Tiesi linija, kreivė, įsibėgėjimas, stabdymas… Padanga perduoda variklio energiją į žemę. Ji susiduria su daugybe vairavimo, kelio ir aplinkos sąlygų. Ji sukuria išilgines ir skersines jėgas, galinčias atlaikyti apkrovą ant paviršiaus ploto, vos didesnio už ranką.

5. Amortizuoti

Padanga sugeria ir slopina kelio nelygumus, užtikrindama vairuotojo ir keleivių komfortą bei automobilio ilgaamžiškumą. Pagrindinis jos privalumas yra lankstumas, ypač vertikalia kryptimi.

6. Ilgai tarnauti

 Padangos patvarumas priklauso nuo naudojimo sąlygų (apkrovos, greičio, kelio dangos būklės, automobilio būklės, vairavimo stiliaus…) sąlyčio su keliu kokybės. Todėl čia itin svarbų vaidmenį atlieka slėgis.

Jis veikia:

  • sąlyčio su keliu dydį ir formą;
  • jėgų pasiskirstymą skirtinguose sąlyčio su keliu taškuose.

Šaltinis: „Michelin“ filmas „Padangos funkcijos“