Apie suskystintas dujas

GPL (Gas di Petrolio Liquefatto) – SUSKYSTINTOS NAFTOS DUJOS. Kalbama apie bendrą garuojančio komponento (benzino) ir gamtinių dujų pavadinimą. Prie atmosferos slėgio ir natūralios aplinkos temperatūros GPL būna dujų pavidale. Suspaudus, dujos pereina į skystą pavidalą.

Dėl tokio poveikio dujų kiekis sumažėja maždaug 250 kartų.

Apie suskystintas dujas

Tokiu būdu paveikus didelį dujų kiekį galima patalpinti į mažos talpos talpyklą, tačiau bet kokiu atveju, dujų balionai turi būti pritaikyti dujų laikymui suspaustu pavidalu. Suspaustos dujos sudarytos pagrindu iš mišinio propano ir butano. Propanas daug lengvesnis, tačiau turi mažiau energijos nei butanas.

Paveikus spaudimu, suskystintos dujos kondensuojasi -42° C temperatūroje, o butanas pereina i skysta pavidalą prie -7°C.

Dėl butano gali atsirasti problemų žiemos metu, jei būtų naudojamas tik švarus propanas, tai atsilieptų didelėmis kuro sąnaudomis.

Dėl komercinių tikslų suskystintos dujos – tai mišinys propano ir butano, kuris procentaliai priklauso nuo paklausos ir pasiūlos kuro rinkoje. Vasaros metu mišinys būna santykiu 40% propanas ir 60% butanas, kai žiemą santykinai priešingas: 60/40.

Dėl to žiemą skystų dujų sąnaudos būna didesnės nei vasarą. Bet kokiu atveju suskystintose dujose yra nedidelis kiekis propileno. Šis angliavandenilis yra neigiamas faktorius dėl suskystintų dujų. Tai atsitinka dėl neįmanomo idealaus išskyrimo dujų vienų nuo kitų. Santykinai propileno dalis yra nuo 3 iki 5% esantis propilenas ir neprisotintas angliavandeniliais bendrai paėmus, pablogina antidetonacinėms suskystintų dujų savybėms. Būtent dėl tos priežasties reikia stengtis sumažinti propileną iki minimumo.

Suskystintos dujos savo struktūra yra daug geresnės santykinai benzinui. Mišinys 60/40 turi oktaninį skaičių 104(RON) tuomet kai suskystintos dujos 40/60 turi 101(RON). Išimtis tik propilenui daugiau suskystintose dujose negali būti jokiu neigiamų komponentų.

Dėka savo savybių, suskystintos dujos nesensta, dėl to išlieka nepakitusios neribotą laiką. Saugumo tikslais į suskystintas dujas visada pridedamas odarantas, dėl to, kad pačios dujos nematomos ir neturi kvapo. Retais atvejais, suskystintose dujose yra kitų sudėtinių dalių, kurios bus išvardintos žemiau. Purvas, smėlis, rūdys ir metalinės dalelės. Esantys nešvarumai gali pakenkti dujinės įrangos sudėtinėms dalims.

Norint, kad nepatektų metalo dalelių montuojant dujų įrangą rekomenduojama naudotis specialiu vamzdelio peiliu, o ne metalo pjūkleliu.

Čia kalbama apie chemines medžiagas, kurios pridedamos į plastmasines detales, kad jos išliktų elastingesnės. Šios medžiagos papuola į suskystintas dujas ir gali pakenkti, jei jų nemažas kiekis, reduktoriaus membranai, kuri reguliuoja spaudimą.

Dažnai šios medžiagos papuola iš užpildymo žarnos (dujų degalinėje) ar netinkamos įrangos gamykloje kur yra pagaminamos suskystintos dujos.

Eksploatuojamas automobilis naudoja suskystintų dujų daugiau nei benzino. Taip yra dėl to, kad vieno litro suskystintų dujų (propanas 60% butanas 40%) = 0,54kg, tuo tarpu vienas benzino litras = 0,73kg. Teoriškai padidėjęs suskystintų dujų ltr. santykiu su benzinu sudaro apie 26%.

Praktiškai padidėjusios kuro sąnaudos 10-20% paaiškina, kad suskystintos dujos yra daug geresnis kuras nei benzinas, nes sudega daug efektyviau. Suskystintų dujų naudojimas pagerina variklių darbines charakteristikas dėl efektyvaus užsidegimo dviejų dujų (oras ir suskystintos dujos), gauname geresnius rezultatus aplinkai. Matuojant procentais CO ir CH daug mažesnis dirbant suskystintomis dujomis santykiu su benzinu, nes suskystintose dujose nėra sieros ir švino.