Automobilio variklio tobulinimo ypatumai

Automobilių puošyba (angl. tiuning) – tai įvairiapusiškas jūsų mašinos tobulinimas, įvairių prietaisų derinimas, reguliavimas, nustatymas, siekiant, kad jis taptų gražesnis, greitesnis, geriau valdomas. Išpuoštas automobilis tampa išskirtinis, nepanašus į serijinius. Juk ne kiekvienas gali sau leisti įsigyti naują, galingą ir puikiai atrodantį automobilį, todėl stengiasi iš turimojo išgauti viską, kas įmanoma. Gerai ištobulintas automobilis neretai varžosi įvairiuose specialiuose renginiuose su kitais kelių monstrais.

Automobilio puošyba yra skirstoma į variklio ir išorės.

Išorės puošyba – tai lengvojo lydinio ratlankiai, įmantrūs šoniniai, priekiniai ir galiniai buferiai, įvairios grotelės, kėbulo lipdukai, oro padavimo anga, esanti ant variklio dangčio, ir daug kitų akcentų. Pats paprasčiausias automobilio variklio tobulinimas – tai įprastų oro filtrų keitimas į sportinius, sportinio duslintuvo įrengimas, variklio darbą reguliuojanti mikroschema (angl. chip), turbina ir nitrooksidinė sistema (NOS). Apie šių įrenginių subtilybes ir ypatybes pakalbėkime kiek plačiau.

Sportinis automobilio oro filtras leidžia didesniam oro kiekiui patekti į variklį. Kompiuteris nesunkiai paskirsto mišinį po kelis cilindrus ir taip sprogimo metu būna sudeginamas visas kuras. Šie filtrai nuo įprastų skiriasi tuo, kad, kai įprastas susidėvi, jis išmetamas, o sportinį filtrą galima išplauti, išdžiovinti ir naudoti toliau. Be abejo, tokių filtrų kaina yra žymiai didesnė nei įprastų, tačiau jie taip pat automobiliui prideda apie 3% galios ir beveik 5% sumažina sunaudojamą kurą.

Sportiniai duslintuvai skirti tam, kad skleistų malonų galinga garsą ir puoštų automobilio kėbulą. Be to, sportiniai duslintuvai mašinai gali pridėti apie 5% galios ir kiek sumažina kuro sąnaudas. Jeigu jūsų automobilis yra sportinis, tai toks duslintuvas jam yra tiesiog būtinas, kadangi priešingu atveju nepasieksite norimų rezultatų.

Automobilio variklio darbą reguliuojančioje mikroschemoje būna įrašyta programa, kurioje gamintojas nurodo didžiausias galimas automobilio variklio apsukas ir maksimalų greitį. Pakeitus mikroschemoje esančius duomenis galima padaryti įtaką bene visų įrenginių, valdomų elektronikos, darbą: padidinti automobilio maksimalų greitį, variklio galią ir pan.

Turint automobilį su elektroniniu įpurškimu be turbinos, jo galią bei sukimo momentą yra galimybė padidinti iki 13%. Jei automobilis turi turbiną, tiek benzininiai, tiek ir dyzeliniai varikliai gali pasiekti iki 30% daugiau galios ir padidinti sukimo momentą. Jei turbina įtaisyta benzininiame variklyje, tai kuro sąnaudos gali padidėti iki 15%, jei dyzeliniame – apie 5%. Be abejo, šie skaičiai priklauso nuo kiekvieno važiavimo įpročių.

Nitrooksidinė sistema skirta tam, kad padidintų sprogimo metu esančio deguonies kiekį variklyje. Su šia sistema reakcija vyksta greičiau. Ji dažniausiai aktyvuojama specialiu atskiru mygtuku. Dujų įpurškimas vykdomas tik esant visiškai atidarytai kuro sklendei. Standartinio nitrooksidinės sistemos baliono užtenka maždaug 200 sekundžių. Jis naudojamas tik tada, kai reikia per trumpą laiką smarkiai padidinti greitį, pvz., dalyvaujant traukos lenktynėse (angl. drag). Naudojant šią sistemą variklio galia gali būti padidinta nuo 25AG net iki 500AG. Naudojant nitrooksidinę sistemą variklio galią rekomenduojama kelti 40%–50%.