Kaip tinkamai atlikti bandomąjį važiavimą?

Kiekvienas norintis įsigyti naują transporto priemonę turėtų sistemingai ir kruopščiai atlikti visus automobilio pasirinkimo, patikros ir bandomojo važiavimo etapus. Pagrindinis bandomojo važiavimo tikslas – nustatyti automobilio techninę būklę ir įvertinti, ar jis tenkina vairuotojo lūkesčius. Jeigu renkatės padėvėtą automobilį, būtinai jį išbandykite – jokiu būdu nepirkite neatlikę bandomojo važiavimo. Taigi, kyla pagrįstas klausimas – kaip užtikrinti, kad bandomasis važiavimas būtų atliktas gerai?

Kaip tinkamai atlikti bandomąjį važiavimą?

Kaip tinkamai atlikti bandomąjį važiavimą?

Atlikite informacijos paiešką

Pirmiausia jūs turite įvertinti savo pagrindinius lūkesčius ir automobilio įsigijimui numatytą skirti biudžetą. Atsižvelgdami į tai turėtumėte ieškoti ir jums tinkamo automobilio. Kiekvienos markės ir modelio transporto priemonės pasižymi joms būdinga specifika ir techniniais gedimais. Todėl pasistenkite atlikti informacijos paiešką, pasidomėkite, į ką vertėtų atkreipti didžiausią dėmesį apžiūrint jus sudominusius automobilius.

Suplanuokite daugiau nei vieno automobilio apžiūrą

Net jei jūs jau esate nusprendę, kokio konkretaus automobilio norėtumėte, bandomajam važiavimui geriau pasirinkti daugiau nei vieną automobilį (net jei jis yra tos pačios markės, modelio, gamybos metų ir komplektacijos). Tokiu būdu jūs geriau suprasite, kaip iš tikrųjų turi veikti techniškai tvarkinga jūsų pasirinkto modelio transporto priemonė. Turėdami galimybę palyginti bent kelių skirtingų bandomųjų važiavimų patirtį, galėsite lengviau pasirinkti tinkamą automobilį.

Įvertinkite automobilio išorę ir vidų

Susitikimo su automobilio pardavėju metu pirmiausia turėtumėte įvertinti automobilio išorę ir jo vidų. Vizualinė automobilio eksterjero ir interjero apžiūra yra būtinas pirminis žingsnis norint įsitikinti, ar automobilis atitinka jūsų kriterijus.

  • Automobilio gabaritai. Nuotraukose automobilio gabaritai gali atrodyti kitaip nei žiūrint plika akimi. Todėl apžiūros metu atsižvelkite į transporto priemonės gabaritus, įvertindami ar transporto priemonės modelis atitinka jūsų poreikius (pvz., ar ji tilptų jūsų garaže, ar jums būtų paprasta parkuotis, ar nekiltų sunkumų važiuojant siauromis senamiesčio gatvelėmis ir kt.).
  • Vidinis erdvumas ir patogumas. Atsisėskite ne tik į vairuotojo, bet ir į priekinę bei galinę keleivio vietą. Tokiu būdu galėsite susidaryti aiškesnį vaizdą apie vidinį erdvumą ir patogumą (pvz., ar automobilio viduje yra pakankamai vietos kojoms, ar vairuotojo ir keleivio sėdynės yra praktiškos ir patogios bei kt.).
  • Automobilio funkcionalumas. Sėdėdami automobilyje išbandykite jame esančias funkcijas, įvertindami ne tik funkcionalumo spektrą, bet ir patikrindami, ar kiekvienas mygtukas yra veikiantis ir atlieka praktinę funkciją.
  • Automobilio langai. Apžiūrėkite priekinį, galinį ir šoninius stiklus. Jei pastebite bent vieną stiklo įtrūkimą, tai gali reikšti, kad netolimoje ateityje jūsų laukia nemenkos papildomos išlaidos.
  • Matomumas vairuojant. Sėdėdami už automobilio vairo, pažiūrėkite per galinio vaizdo ir šoninius veidrodėlius. Taip pat pažvelkite į kairę ir į dešinę, įsitikindami, kad važiuojant nesusidursite su „akląja zona“, įvertindami keleivių sėdynių ir kitų automobilio interjero detalių plotį ir storį.
  • Automobilio eksterjeras. Turite labai atidžiai apžiūrėti automobilio išorę. Todėl automobilio apžiūrai ir bandomajam važiavimui visada reikia pasirinkti šviesų paros metą ir geras oro sąlygas. Apžiūrėdami transporto priemonę iš išorės, ieškokite įlenkimų, įtrūkimų, įbrėžimų, spalvinių kontrastų, rūdžių dėmių ir kitų plika akimi pastebimų išorinių defektų. Vieni defektai gali atsirasti dėl automobilio amžiaus ar dažno eksploatavimo, o kiti – dėl  autoįvykių.
  • Prietaisų skydelis. Įjungus automobilio variklį, turi įsijungti ir prietaisų skydelis. Apžiūrėkite, ar jame nedega jokie įspėjamieji indikatoriai – jie gali parodyti esamas automobilio technines problemas.
  • Vaizdas po kapotu. Toli gražu ne kiekvienas iš mūsų yra transporto priemonių ekspertas ir turi pakankamai patirties profesionaliam automobilių techninės būklės įvertinimui, tačiau net jei nenusimanote techniniuose gedimuose, prieš sėsdami už automobilio vairo bandomajam važiavimui pakelkite automobilio kapotą ir pažvelkite, kas dedasi po juo. Automobilio variklis turėtų būti vėsus. Po kapotu matomos detalės turėtų būti švarios, t.y. ant jų neturėtų būti jokių skysčių dėmių. Variklio tepalo lygis turi būti normos ribose.

Bandomasis važiavimas

Prieš pradėdami bandomąjį važiavimą, įjungę variklį, tinkamai sureguliuokite vairuotojo sėdynę, užsisekite saugos diržą ir būtinai išjunkite radiją, kad važiavimo metu galėtumėte gerai įsiklausyti į variklio, greičių dėžės, pakabos ir kitų transporto priemonės techninių dalių skleidžiamus garsus.

Be to, įjungus variklį, rekomenduojama pažiūrėti, kokios spalvos dūmai sklinda iš automobilio išmetamojo vamzdžio – išmetamosios dujos paprastai būna bespalvės (jei automobilį tikrinate žiemą esant temperatūrai žemiau nulio, iš pradžių išmetamosios dujos gali atrodyti baltos spalvos, kuri vairuojant turėtų stabilizuotis).

Variklio darbas

Bandomojo važiavimo metu įsiklausykite į automobilio skleidžiamus garsus, ypatingai didelį dėmesį skirdami variklio darbui. Ar jis garsiai ūžia? O gal girdisi tiksėjimas? Ar važiuojant automobilio viduje tylu, ar vis dėlto girdisi gaudimas? Kokius garsus variklis skleidžia smarkiau išmynus greičio pedalą? Kiekvienas garsas yra labai svarbus vertinant bandomos transporto priemonės variklio darbą. Geros techninės būklės variklis turi veikti tyliai ir neskleisti jokių pašalinių garsų – nei automobiliui stovint, nei jam važiuojant.

Stabdžiai

Vairuodami automobilį įvairiose situacijose išbandykite jo stabdžius, kad įsitikintumėte, ar jie gerai veikia. Automobilio stabdymas turi vykti iš karto, koja išmynus stabdžio pedalą. Jei stabdžio pedalas atrodo labai „laisvas“ arba jį reikia labai smarkiai išminti, norint sustabdyti automobilį, tai gali būti susiję su stabdžių sistemos gedimais. Stabdydami taip pat stebėkite, ar automobilis nedreba ir neskleidžia nemalonių garsų. Automobiliui stovint įkalnėje arba nuokalnėje išbandykite ir rankinį stabdį.

Vairas ir stabilumas

Ar vairas reaguoja į jūsų atliekamus veiksmus? Ar vairuodami automobilį jūs jaučiate, kad galite jį valdyti, o gal jis yra nepaklusnus ir sunkiai suvaldomas? Išbandydami transporto priemonę ne vieną kartą persirikiuokite eisme ir atlikite ne vieną 90 laipsnių posūkį. Tai padės jums įsitikinti, kaip veikia automobilio vairas, koks yra automobilio stabilumas ir manevringumas.

Pakabos būklė

Automobilio pakabos būklę turėtumėte įvertinti bandomojo važiavimo metu įsiklausydami į pakabos skleidžiamos garsus ir pojūčius. Pasistenkite automobiliu pavažiuoti skirtingais keliais – tiek lygiais, tiek ir duobėtais, ir įsiklausykite į automobilio skleidžiamus garsus bei į tai, kaip automobilis važiuoja prastesniais keliais. Manevruodami automobilį sulėtinę greitį, pasistenkite įsiklausyti, ar nesigirdi girgždesio ar barškėjimo.

Pavarų dėžė

Bandomojo važiavimo metu reikėtų atkreipti dėmesį ir į pavarų dėžės funkcionavimą – perjungdami skirtingas pavaras patikrinkite, ar automobilis sklandžiai važiuoja ir pavarų dėžė gerai veikia tiek didinant, tiek mažinant greitį. Dėl šios priežasties bandomajam važiavimui automobiliu rekomenduojame rinktis ne tik miesto gatves, bet ir automagistralę arba greitkelį, kur leidžiama išvystyti didesnį greitį. Tokiu būdu galima įvertinti automobilio stabilumą važiuojant didesniu greičiu.

Jeigu po bandomojo važiavimo likote patenkinti pasirinkta transporto priemone, pagal VIN numerį patikrinkite jos istoriją ir parodykite automobilį profesionaliems mechanikams, kad jie nuodugniau patikrintų jo būklę ir esamus ar galimus techninius gedimus. Atlikę visus šiuos rekomenduojamus veiksmus, turėsite pakankamai informacijos, kuria remdamiesi galėsite priimti teisingą sprendimą.