Kaip išsirinkti padangas?

Pirkėjas apžiūrinėdamas padangas e-parduotuvėje gali sau užduoti klausimą „Kaip čia yra? Ši padanga brangesnė už kitą nors abi vienodų matmenų, abi skirtos automobiliui, abi ir atrodo taip pat?”

Ir tikrai, išoriškai padangos gali būti labai panašios, tačiau ne viskas yra matoma plika akimi. Geriausios padangos gaminamos naudojant naujausias technologijas, specialius gumos mišinius su įvairiais priedais, vis tobulinama konstrukcija bei protektoriaus raštu.

Kaip išsirinkti padangas?

Kaip išsirinkti tinkamas padangas?

Žinomų gamintojų padangos pasižymi:

  • Mažesniu svoriu;
  • Trumpesniu stabdymo keliu;
  • Ilgesniu tarnavimo laiku;
  • Aukštesniais riedėjimo parametrais.

O svarbiausia visa tai tiesiogiai įtakoja mažesnį degalų sunaudojimą ir didesnį saugumą kelyje.

Padangos matmenys : plačios, siauros, aukštos, žemos.

Rekomenduojama važinėti tokių matmenų padangomis, kokias numatė automobilio gamintojas. Šios nuostatos nepaisymas gali turėti neigiamos įtakos automobilio valdymui, klaidinti spidometro parodymais, skatinti padangų dilimą bei važiuoklės nusidėvėjimą.

Jeigu Jūsų automobiliui nesibaigė garantija bet norite kitokių padangų, būtinai įgaliotame servise pasidomėkite, ar gamintojas leidžia montuoti kitokių matmenų padangas. Automobilių gamintojai tokiais atvejais garantinį aptarnavimą gali nutraukti. Automobiliui skirtų padangų rekomendacijas rasite internete, automobilio serviso knygutėje arba jie nurodyti automobilyje (ieškokite daiktadėžės vidinėje durelių pusėje, degalų bako dangtelio vidinėje pusėje, vairuotojo durelėse arba po kapotu).

Montuojant aukštesnes arba platesnes padangas jos gali liestis su kėbulo arba pakabos elementais. Sumontavus siauresnes arba žemesnes  važiuoklė taps kieta, padidės galimybė sugadinti ratlankį, išaugs važiuoklės elementų bei guolių apkrova. Žinoma plačios padangos gražu. Važiuojant sausa danga puikiai laiko kelią. Tačiau važiuojant šlapia danga ne taip saugu. Plačių padangų kontakto su keliu zona yra platesnė, o tai didina akvaplanavimo ir autoįvykio galimybę. Sniegingą žiemą automobilį su siauromis padangomis vairuoti yra gerokai lengviau.

Padangų galiojimo terminas

Padangos sensta. Laikas įrodė, kad net nenaudojamos naujos padangos sensta, praranda savo savybes, blogėja sukibimas su kelio danga. Vykstant reakcijai su oru, keičiasi gumos struktūra. Naudojamos tokios padangos dėvisi žymiai greičiau, palyginus su naujomis. Todėl pirkdami padangas įvertinkite ir šį faktorių. Dažniausiai išpardavimuose ir akcijose siūlomos padangos tai sandėlių likučių išpardavimai. Būtinai patikrinkite pagaminimo metus. Gamybos datą rasite ant padangos šono: raskite raides DOT, po jų matysite 4 skaičius. 4 skaičai ir yra padangos pagaminimo data – pirmi du skaičiai reiškia savaitę, kiti du – metus, pvz. : DOT … 5221, skaičius „5221″ reiškia, kad padanga buvo pagaminta 2021 metų 52 savaitę.

Naujas padangų žymėjimas

Padangų žymėjimas

Padangų žymėjimas

Naujos Europos Sąjungos padangos ženklinimo taisyklės įsigalios nuo 2012 metų lapkričio 1 dienos. Padangų ženklinimas nuo 2012 m  liepos 1 d. pagamintoms padangoms, taikomas visoje ES ir  pateiks informaciją apie 3 svarbiausius padangų eksploatacinių savybių parametrus:

  • degalų naudojimo efektyvumą;
  • sukibimą su šlapia danga;
  • išorinį riedėjimo triukšmą.

 

Auksčiau parodyta nauja etiketė (pavyzdys pagal ES reglamentą Nr. 1222-2009). Jos išvaizda ir žymėjimai yra panašūs į esamas buitinės technikos efektyvaus energijos vartojimo etiketes. A žymi geriausias eksploatacines savybes, o G – prasčiausias. Išorinis triukšmas žymimas decibelais ir viena, dviem arba trimis garso bangomis, kai viena banga reiškia tyliausią padangą, o trys – triukšmingiausią. Visos padangos bus ženklinamos tokiomis pačiomis etiketėmis, tad jas bus lengva palyginti ir išsirinkti tinkamiausią.

Degalų sąnaudų efektyvumas

Pasipriešinimas judėjimui  viena iš jėgų, veikiančių transporto priemonę. Šis reiškinys pasireiškia padangai riedant keliu  – ji deformuojasi ir šilumos forma netenka energijos. Kuo didesnė deformacija, tuo didesnis padangos pasipriešinimas judėjimui ir automatiškai didesnės degalų sąnaudos. Taigi, mažesnis pasipriešinimas judėjimui, užtikrina mažesnes degalų sąnaudas ir mažesnį išmetamųjų dujų kiekį. Pagal naująjį ES padangų ženklinimą „A“ reiškia didžiausią degalų ekonomiją, o „G“ – mažiausią. Juoda rodyklė šalia įvertinimo skalės nurodo gaminio savybes.

Sukibimas su šlapia danga

Padangos privalo užtikrinti saugumą bet kokiomis oro sąlygomis. Geresnis sukibimas su kelio danga ir mažesnis pasipriešinimas riedėjimui – vienas kitam prieštarauja, todėl gali gerokai suprastėti padangos eksploatavimo parametrai. ES padangų ženklinimo reglamentas leis pirkėjams matyti ir rinktis jiems tinkamiausius variantus. Ženklinimas bus atliekamas pagal 7 įvertinimų skalę, kurioje „A“ įvertinimas apibūdina aukščiausią sukibimo lygį, o „G“ – žemiausią.

Išorinis padangų triukšmas

Išorinis padangų triukšmas

Išoriniai triukšmo lygiai padalyti į 3 kategorijas ir matuojami decibelais (dB), palyginti su Europos padangų išorinio triukšmo lygiais, kurie bus įvesti iki 2016 m.:

  • 1 juoda garso banga – 3 dB mažiau nei ateityje griežčiausias Europos lygis.
  • 2 juodos garso bangos –  atitinka būsimą Europos lygį.
  • 3 juodos garso bangos – atitinka esamą Europos lygį.

Šie privalomi parametrai yra tik trys iš ilgo visų padangos parametrų sąrašo. Todėl detalaus aprašymo teks ieškoti padangų gamintojo interneto puslapyje.