Kinietiškos padangos – verta ar neverta

Tikriausiai pastebėjote, kad Kinijos įmonės pastaruoju metu pasižymi beveik visose gyvenimo ir pramonės srityse, pigi darbo jėga pritraukia daugybę Europos gamintojų. Jau seniai nesistebime, kad mūsų elektronika ir kiti gaminiai gaminami Kinijoje. Užsienio gamintojų aukštųjų technologijų gamyklų atsiradimas skatina vidaus gamybos augimą. Nereikia perauklėti žmonių, jie jau yra susipažinę su pažangiausiomis technologijomis, kurių, beje, kinai niekada nesidrovėdavo aktyviai skolintis, dėl to negaili pinigų naujovėms ir leidžia mums už jas nemokėti. Tiesą sakant, jie patys kuria technologiškai sudėtingas žinioms imlias pramonės šakas, tačiau jų verslo būdas leidžia žymiai sutaupyti ir sparčiai augti. Kinietiškos padangos taip pat ne išimtis. Kinietiškos padangos puikiai gali konkuruoti su kitų pasaulio šalių gamintojais.

Kinietiškos padangos – verta ar neverta

Kinietiškos padangos ateityje gali būti visų vartotojų geidžiamas produktas

Kinijos gamintojai perima rinką

Beveik visi pirmaujantys padangų gamintojai Kinijoje pastatė gamyklas savo produktams gaminti, įskaitant Pirelli ir Michelin. Galima suprasti, kad kinietiškos padangos turi pripažinimą. „Pirelli“ situacija apskritai įdomi: dar 2015 metais Kinijos valstybinė chemijos korporacija „ChemChina“ įsigijo vieną didžiausių pasaulyje padangų gamintojų „Pirelli“. Sandorio vertė siekia 7 milijardus eurų. „Pirelli“ buvo parduota Kinijos korporacijai, siekiant gauti milžiniškas investicijas į jos plėtrą, taip pat užimti dominuojančią padėtį vienoje perspektyviausių pasaulinių automobilių rinkų – Kinijoje. Taip pat verta pridurti, kad 2018 m. balandį Kinijos bendrovė „Qingdao Doublestar“ sumokėjo 610 mln. Galima suprasti, kad kinietiškos padangos nėra blogas pasirinkimas.

Nuo 2018 metų gegužės 8 dienos Europos Sąjunga taikys muitus tam tikroms Kinijoje pagamintoms sunkvežimių ir autobusų padangoms, taip kinietiškos padangos įgaus daugiau pasitikėjimo. Naujoms padangoms, taip pat restauruotoms padangoms, kurių apkrovos indeksas didesnis nei 121, bus taikomi nuo 52,85 EUR iki 82,17 EUR tarifai. Šis sprendimas patvirtina faktą, kad europiečiams sunku konkuruoti su kainomis, kurias gali pasiūlyti kinai. gamintojai. Kadangi kinietiškos padangos turi pranašumą kainų atžvilgiu, tai yra jų didžiausias pliusas.

Koalicijos prieš nesąžiningą padangų importą pateikti duomenys rodo, kad Kinijos sunkvežimių ir autobusų padangų kaina ir kiekiai, kuriais jos patenka į Europos Sąjungos rinkas, prisideda prie Europos padangų gamintojų rinkos dalies mažėjimo, todėl darbuotojų vietų skaičiaus mažinimas Europos Sąjungoje. Tačiau verta paminėti, kad toks sprendimas yra didelis trūkumas vartotojams ir reiškia sunkvežimių padangų kainų padidėjimą. Belieka tikėtis, kad ši iniciatyva nepalies lengvųjų padangų. Europiečius galima suprasti, Kinijos gamintojai jau seniai tvirtai įsitvirtino geriausiose padangų kompanijose.

Prisiminkite, kad prieš 10 metų kiniški telefonai buvo laikomi tiesioginio vartojimo prekėmis, o dabar „Xiaomi“ ir „Huawei“ nedaug atsilieka nuo „Apple“ ir „Samsung“. Panaši tendencija pastebima ir padangų segmente – kinietiškos padangos įgauna vis didesnį pasitikėjimą gamyboje, taip pat jau yra padarę pakankamai nelygumus ir turi milžiniškas gamybos apimtis, valstybės paramą ir dėl to sulaukia rimtų investicijų. Sutikite patogiai stebėti (ir tiesiogiai dalyvauti išleidžiant) konkurento padangų gamybą savo gimtojoje šalyje. Kinietiškos padangos ateityje gali būti visų vartotojų geidžiamas produktas, kadangi kinietiškos padangos gali būti ir kokybiškos, ir patrauklios kainos.

Vis dar kyla klausimų ar kinietiškos padangos geros?

Pavyzdžiui, apie Triangle kinietiškos padangas yra daug neigiamų atsiliepimų dėl problemų su jų balansavimu, o ši įmonė turi pilną užsakymą su sunkvežimių padangomis ir patenkina beveik visą jų poreikį.

Kaip išsirenkamos kokybiškos nebrangios kinietiškos padangos iš Kinijos?

Patariame sutelkti dėmesį į gerai žinomų leidinių reitingus, taip pat į vartotojų atsiliepimus internete.

Taip, informacijos dar nėra daug, todėl pasistengsime patarti dėl kelių, mūsų nuomone, gerai pasitvirtinusių prekių ženklų:

  • Maxxis;
  • Kinforest;
  • Gripmax;
  • Rotalla (Roadking, Tracmax, Minerva ir kt.).

Paskutinis atstovas turi kelis pavadinimus – tai Kinijos rinkos ypatybė, kur tas pats prekės ženklas gali būti vadinamas skirtingai (platinimui į skirtingas šalis, tačiau Lietuvoje dažnai galite rasti kelis pavadinimus) Maxxis jau yra pripažintas kokybiškas prekės ženklas, kurio kaina jau aukštesnė nei ekonomiškų padangų segmentas, šios kinietiškos padangos yra geros. Mūsų požiūriu, įdomus prekės ženklas yra Kinforest, kuris pastaraisiais metais demonstravo reikšmingą augimą, o šio gamintojo žieminės kinietiškos padangos praktiškai nežinomos, o Kforest KF-550 modelis turi puikią paklausą. Nepaisant to, Lietuvoje dažnai galite rasti keletą pavadinimų.

Kinietiškos padangos – ar tikrai verta pirkti?

Negalima sakyti, kad visos kinietiškos padangos yra vertos kainos / kokybės, taip, kinietiškos padangos vis dar pasižymi žemomis eksploatacinėmis savybėmis, o dabar kalbame ne tik ir ne tiek apie susidėvėjimą, kiek apie sukibimą ir patikimumą kelyje. Nepaisant to, rinkoje jau galima rasti labai vertų variantų, kurie kainos ir kokybės santykio atžvilgiu bus geresni nei jų vakarietiški kolegos, pažymime, kad čia kalbame apie konkurenciją su žinomų gamintojų dukterinėmis įmonėmis, tai yra yra biudžetinis rinkos segmentas. Mūsų patarimas, kad tikrai kinietiškos padangos yra vertos dėmesio.