Nissan S14 istorija

Nissan s14 debiutavo Japonijoje 1993 m. kaip sąlyginai nebrangus kupė, o šiuo metu s14 yra tituluojamas populiariausiu pasaulyje drifto (šoninio slydimo) automobiliu ir bendrai yra populiarus modelis autosporte ir ne tik.

Nissan S14 istorija

Nissan S14 istorija

Visa populiarumo banga pakėlė šio automobilio vertę iki neregėtų aukštumų, bet apie viską nuo pradžių.

Trumpa Nissan S14 istorija

Nissan s14 buvo S platformos tęsinys, gaminamas 1993-1999 m. Šis modelis pakeitė seniau gamintą s13, o vėliau buvo pakeistas s15 modelio, kuris ir uždarė S platformos grandinę ir šių automobilių gamybą. S14 lyginant su senesniu modeliu buvo platesnis, žemesnis, trumpesnės bazės, o tai pagerino valdymo savybes. Atitinkamai rinkoms buvo siūlomi galingesni varikliai su automatinėmis (4 pavarų) arba mechaninėmis (5 pavarų) greičių dėžėmis. Šių Nissan tikslinė pirkėjų auditorija buvo vidutines pajamas gaunantys jauni žmonės. JAV rinkai automobilis buvo siūlomas su šūkiu: „Nissan 240sx – įperkamas prabangus kupė“.

Dėka Japonijos įstatymų, kurie labiau apmokestina didesnio darbinio tūrio variklius, japonai išmoko išspausti kuo daugiau galios iš mažo litražo variklių, dažnai į pagalbą pasitelkdami turbinas. Taip gimė ir ikoniškas SR20DET variklis, montuotas į s14 skirtas daugumai pasaulio rinkų. Plačiau apie variklius: o jie buvo tik benzininiai – SR20DET (147kW), jdm SR20DET (161kW), jdm SR20DE (118kW), usdm KA24E (105kW), usdm KA24DE (116kW). (SR arba KA – variklio kodas, 20 – 2.0 darbinis tūris, D – dual overhead camshaft arba DOHC, E – elektroninis įpurškimas, T – turbina). Populiariausi SR20DET varikliai dar yra skirstomį į Black top ir Red top. Esminis skirtumas toks, kad Black top buvo pristatytas su pažangia VCT (variable cam timing) sistema (panašias sistemas turi ir BMW varikliai (VANOS)). Turint mintyje patvarius ir nesudėtingai modifikuojamus turbininius variklius, gerą gamyklinį svorio balansą ir lengvą bendrą automobilio svorį, šiems Nissan‘ams jau iš gamyklos buvo užprogramuota tapti populiariais autosporte.

Nismo (Nissan motorsport international limited) 1994 pristatė s14 patobulinimą “270R”. Būtent tiek arklio galių turėjo jų modelis (270AG /202kW), o iš viso jų pagaminta buvo tik 50 vnt. Šis modelis buvo parduodamas su specialiai jam sukurtomis kėbulo apdailomis (Edge body kit) ir kitomis modifikacijomis. Nismo parodė šio modelio sportines galimybes ir ištaisė gamyklinius trūkumus, taip padėdami pamatus šių automobilių modifikacijų pradžiai.

“Zenki/chuki/kouki” – kas tai?

Nissan s14 pagrinde skisrtomi į 2 grupes:

  • zenki (pre facelift) (gaminti 93-96m.)
  • kouki(facelift) (gaminti 97-99m.)

Išvertus iš Japonų kalbos zenki reiškia „prieš“, kouki – „po“, kuris dar žymimas kaip s14a. Pagrindiniai skiriamieji bruožai matomi išorėje – senesnio modelio galinių ir priekinių žibintų dizainas buvo labiau apvalus. Naujesnio modelio dizainas tapo agresyvesnis, galiniai ir priekiniai žibintai tapo labiau kampuoti. Kampuotesni tapo ir priekiniai sparnai, kapotas, buferis. Standartinėje komplektacijoje atsirado uždedami slenksčiai. Chuki – rečiau sutinkamas terminas, reiškia „vidurinysis“. Kadangi kouki ir zenki išorės detalės nesunkiai montuojamos nuo naujesnio modelio ant senesnio ir atvirkščiai, atsirado automobilių, kurie priekiu buvo zenki, o galu kouki ir panašiai. Šitas keistenybes ir apibūdina terminas chuki. Galime sutikti ir žymėjimą s14.5 – tai viena populiaresnių konversijų, kuomet ant s14 montuojamas s15 priekis.

Kuo skiriasi 200sx, 240sx, Silvia?

Visi šie Nissan‘ai buvo gaminami ant S platformos. Sutrumpintai S reiškia Silvia, bet oficialiai Silvia vardu vadinti buvo tik Japonijos rinkai skirti arba JDM (Japanese domestic market) modeliai. Eksportiniai 200sx vadinami Nissan’ai su SR20DET varikliais. Pavadinime koduojamas ir variklio darbinis tūris – 2.0l. JAV ir Kanados rinkoms buvo siūlomi 240sx modeliai su KA24 varikliais – 2.4l darbinio tūrio. Taip ir lieka nelabai aišku ar visus S grandinės automobilius galime drąsiai vadinti Silvia, bet automobilių entuziastai savo Nissan’us mieliau vadina Silvia, mat JDM modeliai turėjo daugiau galios, papildomos komplektacijos ir pats Silvia vardas labiau priimtinas gamintojams.

Pradžioje s14 buvo gaminami be oro pagalvių, bet netrukus (1994 m.) jos buvo pradėtos montuoti visuose modeliuose priekinėje panelėje ir vaire. Tiek kouki, tiek zenki modeliai skirti eksporto rinkai turėjo žemus galinius spoilerius, veliūrinius salonus. Papildomai susikomplektuoti buvo galima odines sėdynes, medžio apdailos imitaciją, ABS kontrolės sistemą, blokiruotę (LSD), CD grotuvą. Dabar atrodo juokingai, kad ABS buvo tik papildomoje komplektacijoje, tačiau tai, kad s14 yra sportiškas ir neprikimštas moderniausių kontrolių ir padaro jį tokiu geidžiamu tų vairuotojų, kurie tiesiog mėgaujasi vairavimu be kompiuterio įsikišimo.

Kalbant apie komplektacijas, Japonijos rinkai skirti automobiliai buvo kaip atskiras pasaulis.

JDM Silvia modeliai buvo pavadinti pagal lošimo kortų simboliką: J’s (Jack’s) leidimas – standartinė komplektacija, Q’s (Queen’s) leidimas – su varikliu be turbinos, bet su geresne komplektacija ir K’s (King’s) leidimas – su galingiausi varikliu ir geriausia komplektacija.

Tik JDM modeliuose buvo montuojama elektroninė klimato kontrolė, galėjai pasirinkti HICAS galinių ratų vairavimo sistemą. JDM modeliai pasižymėjo kitokiais ženkliukais, priekinėmis grotelėmis ir kitomis smulkmenomis. Tik JDM zenki modeliams buvo galima pasirinkti „Navan“ išorės apdailą: agresyvesnis priekinis buferis, platesni slenksčiai, 3 dalių spoileris ant bagažinės. Kalbant apie kitokią apdailą, kouki modelis buvo ir taip piktesnės išvaizdos, bet JDM K’s leidimas turėjo gerokai agresyvesnius priekinius buferius, aukštesnius galinius spoilerius ir išraiškingesnius galinius pažeminimus.

Negana to, Japonijos tuningo kompanija „Autech“ dar patobulino K’s modelius ir savo kūrinį pavadino „MF-T“. Tai buvo modifikuotas variklis (182kW) bei kiti techniniai mazgai, beveik dvigubai aukštesnis galinis spoileris, bendrai patobulinta ir visa išorės apdaila.

1998m. laidoje „Top Gear“ Jeremy Clarkson apžvelgė 11 tuo metu gaminamų sportinių kupė automobilių ir lygino juos kainos, stiliaus, galios ir valdymo savybių aspektais. Apie Nissan 200sx jis kalbėjo taip: „Šitas automobilis man primena restoraną Barnsley (UK), kuriame lankydavausi. Iš išorės jis atrodė apgailėtinai, o viduje buvo plastikiniai apvalūs stalai, bet maistas buvo toks geras, kad aš vis grįždavau.“ Laidos apžvalgoje Nissan 200sx buvo pripažintas antru geriausiu ir nusileido tik Alfa Romeo gtv6. Nepamirškime, kad tai tik subjektyvi žmogaus ar laidos prodiuserių nuomonė, bet tuo metu šios laidos įvertinimas buvo labai svarbus.

Nissan S platformos automobiliai dažnai pastebimi kino ekranuose, ypač filmuose, kurių tikslinė auditorija – automobilių entuziastai. Bene žinomiausias s14 kino debiutas buvo filme „The fast and the furious“ (2001), kuriame Letty (Michelle Rodriguez) vairavo 1997m. Nissan 240sx. S14 epizodais matome ir filmuose: „Gumball 3000, Coast to Coast“ (2009), „Ben Collins: Stunt driver“ (2015), „Gautas iškvietimas 3“ (2016) ir kt.

Drifto tėvas ir karalius, lenktynininkas čempionas Keiichi Tsuchiya (土屋 圭市) davė pradžią driftui kaip sporto šakai. Jis vėliau išleido ir edukacinį DVD pavadinimu „Drift bible“. Šiame leidinyje apžvelgdamas drifto technikos praktiką, jis naudojo ir Nissan Silvia zenki automobilį. Tai buvo dar vienas indėlis į šio automobilio populiarumą.

Šiuo metu Nissan s14 automobiliams galima nusipirkti begalę aftermarket dalių techniniam ir estetiniam tobulinimui. Dėl gerų gamyklinių charakteristikų ir tobulinimo perspektyvų šis automobilis išlieka itin populiarus tiek sporte, tiek ir gatvių kultūroje visame pasaulyje. Kadangi nauji automobiliai nebėra taip lengvai modifikuojami, šis modelis nepraranda populiarumo ir atvirkščiai – dėl nuolatinio modelio senėjimo ir nusidėvėjimo rinkoje vis didėja paklausa ir tai daro įtaką nuolatiniam modelio brangimui. Apibendrinant, galima teigti, kad Nissan s14 yra vienas sėkmingiausių 90-ųjų sportinių kupė, kuris savo charakteristikomis nenusileidžia šiuolaikiniams automobiliams bei turi JDM dvasią.

(Autorinės teisės priklauso PlaukiuAsfaltu.lt)