Kas yra veiklos nuoma?

Veiklos nuoma – tai lizingo sandorio rūšis, kai nuomininkas moka nustatyto dydžio nuomą ir turi teisę naudotis išnuomotu turtu per visą nuomos laikotarpį. Veiklos nuomos sutartys paprastai naudojamos tų pačių rūšių turtui, kaip ir finansinė nuoma, pavyzdžiui, transporto priemonėms, gamybos įrangai ir brangiai biuro įrangai. Lizingo laikotarpiu nuomininkas moka nuomą ir palūkanas, todėl tai yra ilgalaikė nuoma. Skirtingai nuo finansinės nuomos, lizinguojamas turtas netampa nuomininko nuosavybe nuomos laikotarpio pabaigoje.

Viena iš pagrindinių veiklos nuomos ypatybių yra ta, kad ji yra mažiau lanksti finansavimo forma, palyginti su lizingu. Nuomininkas privalo atsargiai prižiūrėti ir naudoti išnuomotą turtą, be to, gali būti taikomi apribojimai jį modifikuoti ar keisti. Be to, nuomotojas paprastai išlaiko nuosavybės teisę į turtą ir gali reikalauti, kad nuomininkas grąžintų jį geros būklės pasibaigus nuomos laikotarpiui.

Veiklos nuomos sutarčių pavyzdžiai: įmonė, fiksuotam laikotarpiui nuomojanti transporto priemonių parką arba biuro įrangos nuoma konkrečiam projektui. Nuomos laikotarpiu nuomininkas moka fiksuotą nuomos mokestį, kuris gali būti mažesnis nei turto tiesioginio pirkimo kaina. Tačiau svarbu atidžiai apsvarstyti nuomos sutarties sąlygas ir palyginti veiklos nuomos išlaidas bei naudą su kitomis finansavimo formomis, pavyzdžiui, finansine nuoma ar tiesioginiu pirkimu.

Veiklos nuomos privalumai ir trūkumai

Veiklos nuoma suteikia nuomininkams keletą pranašumų, todėl tam tikrose situacijose tai yra patraukli finansavimo galimybė. Vienas iš pagrindinių veiklos nuomos pranašumų yra tai, kad ji leidžia įmonėms įsigyti turtą neperkant jo iš karto. Tai gali būti ypač naudinga įmonėms, kurioms reikalinga brangi įranga ar transporto priemonės, bet kurios neturi kapitalo jiems įsigyti iš anksto. Be to, veiklos nuoma paprastai turi mažesnes mėnesines įmokas nei kitos finansavimo galimybės, pvz., paskolos ar kapitalo nuoma. Tai gali padėti įmonėms efektyviau valdyti pinigų srautus, atlaisvinti kapitalo kitoms išlaidoms ir investicijoms.

Nepaisant privalumų, veiklos nuoma turi ir trūkumų, į kuriuos reikėtų atsižvelgti. Vienas iš pagrindinių veiklos nuomos trūkumų yra tai, kad nuomininkas neturi turto nuomos laikotarpio pabaigoje. Tai reiškia, kad jie negali pasinaudoti jokia turto likutine verte. Be to, veiklos nuoma dažnai yra mažiau lanksti nei kitos finansavimo galimybės, pvz., kapitalo nuoma ar paskolos. Nuomininkas gali būti pareikalautas laikytis griežtų naudojimo ir priežiūros gairių, o jų nesilaikant gali būti baudžiama.

Nuorodoje https://www.myavis.lt/lt/avis-veiklos-nuoma rasite daugiau informacijos.